
DIALOGUE
TERDIK & BALOG duo Art Exhibition
DIALOGUE
Exhibition title: DIALOGUE - Duo Art Exhibition
Szilvia TERDIK & Bela BALOG
Duration: 2-30 July 2025
Opening date: 02 July 18h
Organizer: David Art Gallery
Location: K6 Gallery
1072 Budapest, Klauzál tér 6, HUNGARY
The concepts of dialogue and dialectic can be traced back to the same word. The common word: conversation. The concept of philosophical dialogue is traditionally associated with Plato. The hero of Plato's dialogues and dramatisations is Socrates, Plato's master, whose well-known method of 'puppetry' is to provoke conversation with others - usually several people at once, even a small group - and through dialogue to try to make his listeners aware of the errors of their philosophical opinions. In this sense, Western philosophy at its birth is: a communal act, a public act, a co-created work.
The Dialogue duo exhibition, through the visual aspects of dialogue, invites the viewer to a public act and dissolves the institutionalised system of the exhibition.
A dialógus és a dialektika fogalma egy tőre vezethető vissza. A közös szótő: a beszélgetés. A filozófiai dialógus fogalmát a hagyomány Platónhoz köti. Platón párbeszédes, dramatizált írásainak hőse Szókratész, Platón mestere, akinek ismert "bábáskodó" módszere az, hogy beszélgetést provokál másokkal – általában egyszerre több emberrel, akár egy kis csoporttal – s a dialóguson keresztül próbálja ráébreszteni hallgatóit filozófiai vélekedéseik tévedéseire. Ebben az értelemben a nyugati filozófia születése pillanatában: közösségi cselekmény, nyilvános aktus, együtt létrehozott mű.
A Dialógus című duó kiállítás, a párbeszéd vizuális aspektusain keresztül hívja nyilvános akcióra a nézőt és oldja a kiállítás intézményesített rendszerének kereteit.
A kiállítást megnyitja: Dr. Bordács Andrea esztéta, az ELTE BDPK Vizuális Művészeti tanszékének vezetője.
A kiállítás kurátora: Dávid Norbert festőművész, a Dávid Galéria tulajdonosa.
Mit mond ugyanarról a témáról két különböző művész?
A mindennapok során gyakran tapasztaljuk, hogy ugyanazt a helyzetet, témát vagy gondolatot teljesen eltérően értelmezzük – nézőpontjaink sokszínűsége pedig akár félreértésekhez, vitákhoz is vezethet. Ez a sokféleség a művészet világában is megjelenik: ugyanaz a téma más és más jelentést nyerhet egyéni megközelítésben. A kiállítás különleges vizuális párbeszédet teremt két alkotó között. Olyan műveket mutat be, amelyekben két művész ugyanazokat a – hol hétköznapi, hol elvont – témákat dolgozza fel saját látásmódján keresztül. Az egymás mellé állított alkotások nemcsak reflektálnak egymásra, hanem női és férfi nézőpontokat is ütköztetnek, láttatnak velünk – így kínálva új értelmezési lehetőségeket a nézőknek is.